Evropské akcie pokračovaly v růstu. Po konci intervencí koruna posílila
Západoevropské akcie se opět blýskaly spolu s ekonomickými daty, avšak americký trh stagnoval. Po ukončení devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB) koruna posílila zhruba o 1,6 % k hranici 26,60 za euro a výnosy vládních dluhopisů vzrostly.
Příležitosti pro další týdny:
- V průzkumech ohledně prezidentských voleb ve Francii jasně vede Emmanuel Macron (preference 63 %). Mezi favority se dostává krajně levicový Melenchon, zatímco preference Marie Le Pen klesly po poslední prezidentské debatě k 25 procentům.
- Koruna by na základě své fundamentální hodnoty měla po ukončení intervencí v nejbližší době posilovat. V případě přílišného posílení je ČNB připravena měnu stabilizovat.
Hrozby pro další týdny:
- Je otázkou, jestli po březnovém neúspěchu se zrušením ObamaCare dokáže Donald Trump prosazovat své další předvolební sliby. Nejbližší jednání Kongresu má být o navrhované daňové reformě s vysokým dopadem na americké mezinárodní firmy, přičemž výsledek tohoto jednání zcela určitě trhy zahýbe.
Cena ropy se v březnu vydala vzhůru, když se odrazila od hladiny 47 USD/barel a překonala hranici 51 USD. Podpořila je vysoká šance dohody o prodloužení stropu na produkci ropy i do druhé poloviny roku 2017. Druhým katalyzátorem je výpadek 250 tisíc barelů denně z Libye, kde ozbrojení protestanti blokují ropná pole. Růst cen ropy měl pozitivní dopad zejména na akcie firem v ropném sektoru.
Čekání na kroky Donalda Trumpa a na zvýšení úroků Fedu drželo americké akcie na stabilních, ale vysokých, úrovních. Neúspěch zdravotnické reformy v Kongresu způsobil jen dočasný pokles a hlavní americký index zakončil březen beze změny.
Rally evropských akcií
Evropské akcie pokračovaly díky dobrým datům z ekonomiky v rally. Hlavní evropský index si díky ziskům na všech velkých burzách připsal 2,9 %. Střední Evropu (+1 %) tentokrát nepodpořilo Polsko (-0,7 %), zatímco Česká republika ano (+2,9 %). Maďarsko pokračovalo v poklesu (-1,3 %).
Ceny vládních dluhopisů USA zůstala prakticky beze změny, zatímco německé klesly. Výnosy českých vládních dluhopisů se koncem března také mírně snížily, po ukončení intervencí reagovaly růstem. Evropu ovlivnil růst inflace a obavy z reakce centrálních bank. V eurozóně se nálada trhu zkorigovala díky zklidňujícím výrokům ECB, která odmítla spekulace o zvýšení úroků, a díky nižší inflaci za březen.
Na českém trhu dominovalo očekávání brzkého uvolnění koruny, k němuž došlo 6. dubna. Koruna poté posílila zhruba o 1,6 % k 26,60 za euro. Výnosy vládních dluhopisů vzrostly, zejména u kratších splatností.
Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů