Maloobchodní tržby v ČR za květen 2018
Květen hlásí pokračování solidního růstu maloobchodních tržeb: meziroční růst 5 %, očištěný o kalendářní vlivy, je v zásadě stejný jako v dubnu. Po dubnovém výpadku, způsobeném načasováním velikonočních svátků, se k růstu vrátily prodeje potravin. Zpomalení v porovnání s dubnem hlásí meziroční růst tržeb za nepotravinářské zboží, zde je ale vývoj poznamenán výkyvy v jednotlivých měsících.
Podíváme-li se na formu prodejů, tak i nadále dominují prodeje přes internet a zásilkové služby, nicméně meziroční růst za samotný květen byl v rámci letošního roku spíše podprůměrný. Prodeje přes internet by si měly udržet dvouciferný růst i v dalších měsících, tento meziroční růst se již ale asi jen zřídka vyšplhá nad 20 %
Pokles naopak hlásí prodeje motorových vozidel, tento obrázek ovšem převládá již ve většině případů za uplynulých dvanáct měsíců. Prodeje motorových vozidel letos v celoročním vyjádření zřejmě mírně klesnou.
Celkově i nadále platí, že maloobchod si vede dobře s tím, jak v tuzemské ekonomice silně roste spotřeba domácností. Růst spotřeby domácností a tedy i růst maloobchodních tržeb je podporován růstem mezd a platů a obecně velmi dobrou náladou spotřebitelů. Zároveň je ale zřejmé, že dynamiku růstu spotřeby a maloobchodních tržeb se nemůže zrychlovat do nekonečna: v tomto ohledu jsme nyní zřejmě na vrcholu pomyslné vlny.
Nicméně: spotřeba domácností bude i letos klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku a související cenové tlaky v kombinaci se slabou korunou povedou k debatám o dalším zvýšení úroků. Po dvojím zvýšení sazeb ČNB v letošním prvním pololetí lze čekat minimálně ještě jedno zvýšení ve zbytku roku 2018, možná již v průběhu třetího čtvrtletí.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů