Vývoj bilance ČNB naznačuje pro závěr února masivní objem devizových intervencí
V období mezi 21. a 28. únorem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 99,4 miliardy korun - tedy zhruba o 3,7 miliardy euro. Za celý únor pak pohledávky ČNB vůči zahraničí vzrostly zhruba o 237 miliard korun, tedy o 8,8 miliard euro.
Ačkoliv část tohoto růstu zřejmě připadá na konverzi prostředků z evropských fondů, tak lze na základě těchto údajů odhadovat, že v únoru činil objem devizových intervencí bezmála 8,5 miliardy euro. Pro srovnání: pro letošní leden odhadujeme rekordní měsíční objem intervencí na úrovni 15 miliard euro. Koruna tedy dle všeho byla i v únoru předmětem značného zájmu hráčů na devizových trzích, kteří sázejí na budoucí posílení české měny po očekávaném uvolnění kurzového závazku ČNB.
Trhy spekulují na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu letošního druhého čtvrtletí, respektive možná již na počátku dubna. Objem spekulativních pozic, jež sázejí na budoucí posílení koruny, od počátku letošní roku výrazně vzrostl. Za leden a únor vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí bezmála o 645 miliard korun (téměř 23,9 miliardy v eurovém vyjádření). Velký objem naakumulovaných spekulativních pozic může vést k tomu, že po uvolnění kurzového závazku bude trh korunami obrazně řečeno zavalen. Česká měna proto může být v prvních dnech a týdnech po ukončení kurzového závazku rozkolísaná, jakkoliv je fundament české ekonomiky argumentem ve prospěch posilování koruny. Také ČNB z tohoto důvodu předpokládá, že se po ukončení kurzového závazku žádné enormní posílení české koruny vůči euru nemusí konat, respektive že lze předpokládat výkyvy kurzu koruny vůči euru na obě strany od úrovně 27 Kč.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů