Důvěra v českou ekonomiku klesla, přesto ale nelze hovořit o pesimismu
Únorový průzkum ČSÚ hlásí zhoršení nálady v české ekonomice: snížila se jak celková důvěra, tak důvěra mezi podnikateli i spotřebiteli. Nicméně, hodnoty ukazatelů důvěry zůstávají i tak vysoko. Výsledky průzkumu by proto neměly svádět k nějakému pesimistickému hodnocení situace.
Podíváme-li se na vývoj v eurozóně a v globální ekonomice obecně, tak lze konstatovat, že vnější prostředí se z pohledu české ekonomiky vyvíjí příznivě. Náladu tuzemských spotřebitelů by pak měla podporovat situace na trhu práce, tedy jak dobrá udržitelnost pracovních míst, tak zrychlující se růst mezd a platů.
Navzdory zhoršení indikátorů důvěry není v případě české ekonomiky namístě hovořit o nějakém pesimismu. Nálada v ekonomice zůstává nadále velmi dobrá, v případě spotřebitelů jde ostatně o pokles indikátoru důvěry z jeho historického maxima. Vnější prostředí je pro českou ekonomiku momentálně velmi příznivé, o čemž svědčí mimo jiné i průzkumy důvěry v eurozóně. Co se domácích faktorů týče, tak výrobci se sice v rostoucí míře potýkají s nedostatkem pracovní síly s vhodnou kvalifikací, situace je na druhou stranu díky zvyšujícím se mzdám příznivá pro zaměstnance, tedy pro spotřebitele. Do dalších měsíců proto očekávám, že důvěra v české ekonomice se bude i nadále nacházet velmi vysoko, a že bude kolísat okolo stávajících úrovní. Indikátory důvěry zůstávají vysoko i navzdory poklesu, hlášenému za letošní únor.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů