Nezaměstnanost v ČR za duben 2020
Nezaměstnanost v české ekonomice se v dubnu vydala k růstu – a problémy spojené s koronavirem povedou k nárůstu počtu nezaměstnaných i v dalších měsících. Míra nezaměstnanosti vzrostla v dubnu na 3,4 %, když v březnu její úroveň činila 3,0 %. Počet volných pracovních míst sice i nadále zůstává nad celkovým počtem žadatelů o práci, tyto nůžky se ale v dalších měsících budou s veškerou pravděpodobností uzavírat.
Nárůst míry nezaměstnanosti je pro duben atypický, neboť nezaměstnanost počátkem jara obvykle klesá s rozjezdem prací v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu. Celá ekonomika včetně trhu práce je ale nyní postižena omezeními souvisejícími s koronavirem, což negativně dopadá na finanční situaci firem a tedy i na trh práce. Z tohoto pohledu nevnímám nárůst míry nezaměstnanosti z 3 % na 3,4 % jako nějak závratně velký, osobně jsem čekal nárůst až na 3,7 %.
Služby, zejména veřejné stravování, hotelnictví, obchod a doprava, jsou odvětví, kde se dopady koronaviru projevují nejvíce. Část propuštěných zaměstnanců ale přinejmenším v samotném dubnu mohla najít uplatnění v jiných odvětvích, jako v zemědělství a lesnictví, stavebnictví či e-shopech. Nadále trvá poptávka po kvalifikovaných řemeslnících a odbornících v oblasti výpočetní techniky.
V dalších měsících by míra nezaměstnanosti měla růst s tím, jak se na trhu práce bude projevovat pokles v ekonomice a zejména v odvětví služeb pod vlivem pandemie koronaviru. Ušetřena ale nezůstane ani výrobní sféra, tedy tuzemský průmysl, a situace zřejmě začne být méně příznivá i ve stavebnictví.
Odhady pro pokles HDP České republiky pro letošní rok se pohybují většinou v pásmu 5 % až 10 %, lze ale najít i pesimističtější odhady, pracující s výraznějším dvouciferným propadem české ekonomiky, což bude na trhu práce vesměs vytvářet nepříznivé prostředí.
Za celý rok 2019 činila průměrná míra nezaměstnanosti 2,8 %, letos se může průměrná míra vyšplhat snadno nad 4 %. Samozřejmě ale lze přijít jak s dramatičtějším scénářem, tak naopak s optimističtější variantou vývoje: bude důležité, jak rychle se bude ekonomika vracet k normálu díky uvolňování restrikcí spojených s koronavirem, a tedy jak rychle se podaří stabilizovat situaci v jednotlivých firmách a odvětvích.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů