Průmyslová výroba v ČR za červenec 2019
Průmyslová výroba, neočištěná o vliv kalendářních efektů, hlásí za letošní červenec meziroční růst 5,6 %. Tento na první pohled silný růst byl tažen především vyšším počtem pracovních dní. Údaj očištěný o vliv počtu pracovních dní hlásí meziroční růst výroby 0,1 %, což dle mého názoru není překvapivé. Tuzemský průmysl naráží na pokles průmyslové aktivity v eurozóně a především pak v Německu, přičemž asi nelze předpokládat, že by v blízké době nastal obrat směrem k lepšímu.
Výsledky tuzemského průmyslu za letošní červenec jsou poznamenány řadou jednorázových či přechodných faktorů. Na jedné straně je zde pozitivní příspěvek kalendářních faktorů: letošní červenec měl o dva pracovní dny více, než stejný měsíc loňského roku. Vyšší počet pracovních dní se projevil v opticky velmi silném růstu nejen průmyslové výroby, ale především nových zakázek a tržeb. Na druhou stranu je ale patrný negativní dopad odstávek v jaderných elektrárnách: výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla opět výrazně klesla. V případě letních měsíců pak navíc průmyslovou výrobou vždy zamíchá načasování podnikových dovolených v tom kterém odvětví či významném podniku.
Celkově si dovoluji konstatovat, že navzdory všem výše uvedeným nejistotám a přechodným faktorů, s nimiž se průmysl letos v červenci potýkal, nejsou čísla o průmyslové výrobě překvapivá. Vnější prostředí není příznivé: obchodní války a politické nejistoty v čele s nedořešeným brexitem se negativně projevují na průmyslové aktivitě v eurozóně a především pak v Německu. Dodatečnou zátěží pro celkový výkon tuzemského průmyslu jsou pak také probíhající odstávky kapacit ve výrobě elektřiny.
Vizuálně silný růst nových objednávek je v případě července nutno brát s rezervou: zjevně zde ve výrazné míře pozitivně zapůsobil vyšší počet pracovních dní. Zároveň ale červenec zřejmě přinesl i určité oživení po velmi slabých číslech za letošní červen, jež dle mého názoru taktéž úplně věrně neodrážela situaci v tuzemském průmyslu.
Za celý rok 2018 vzrostla tuzemská průmyslová výroba o rovná 3 %, pro letošní rok očekávám růst zhruba poloviční.
Bohužel stále platí konstatování, že průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl naznačují pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Pro další měsíce a dále pak pro rok 2020 bude důležité, zda se zlepší forma průmyslu v eurozóně a především pak v Německu. Průzkumy z německého průmyslu a především pak údaje o vývoji tamních průmyslových objednávek a výroby ale bohužel pro nejbližší měsíce žádné zlepšení nenaznačují.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů