Globální akcie a obchodní válka
Před měsícem či dvěma jsem po akciovém silném růstu z počátku roku očekával konsolidaci či menší korekci. A korekce skutečně v květnu nastala.
Domnívám se, že obchodní válka mezi USA a Čínou ještě bude nějakou dobu pokračovat. Zdá se, že je to pro krátkodobý vývoj akciových trhů klíčový faktor, který lze jen stěží predikovat. Pravděpodobně bude i další vývoj dosti nervózní a dovedu si představit všechny tržní scénáře: pokračující mírný pokles, konsolidaci na stávajících úrovních nebo i růst, pokud by se situace alespoň na nějakou dobu uklidnila. Celkově mám proto i nadále na globální akcie neutrální názor, který podporují další tři fundamentální faktory.
Zaprvé, makroekonomický obrázek se proti konci loňského roku, kdy trhy prošly rapidními poklesy, příliš nezměnil. Světová ekonomika dále mírně zpomaluje, v nejlepším případě se dynamika růstu stabilizuje, o zrychlení rozhodně nemůže být ani řeč.
Zadruhé, z historického srovnání jsou valuace jako P/E, P/B či P/S přibližně na úrovních historických průměrů, což značí neutrální, resp. férové akciové ocenění. Akcie tak nejsou ani vyloženě levné, ani vyloženě drahé.
A zatřetí, globální dynamika korporátních zisků i nadále zpomaluje. Zatímco v druhé polovině loňského roku se pohybovala enormně vysoko kolem 25 % meziročně, dle aktuálních dat dynamika zpomalila k 5 % a zpomalovat bude velice pravděpodobně i nadále.
Dohromady mě tyto tři fundamentální faktory spolu s faktorem obchodní války vedou k názoru, že další směr akciového vývoje je nyní skutečně značně nejasný, a proto udržujeme akciovou alokaci našich portfolií na úrovni benchmarků, resp. srovnávacích indexů, tedy na neutrální úrovni.
Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů