Průmyslová výroba v ČR za srpen 2018
Meziroční růst průmyslové výroby v srpnu výrazně zpomalil, což ale není překvapivé: letními výsledky tradičně zamíchalo načasování dovolených. Dvouciferný růst výroby za červenec a následný mnohem slabší růst za srpen by tak měly být hodnoceny jako celek a výkyvy v jednotlivých měsících by neměly být brány nijak závažně. Tuzemský průmysl tak v letních měsících celkově vykázal solidní růst, i nadále je zde ale riziko zpomalení růstu průmyslu v Německu a jeho dopadu na výkon průmyslu ve středoevropském regionu.
Po více než desetiprocentním růstu vykázaném za letošní červenec meziroční růst průmyslové výroby v srpnu zpomalil pod dvě procenta. Tyto prudké výkyvy ale nejsou až tak překvapivé: reflektují načasování celozávodních dovolených ve významných podnicích. Letošní červenec měl navíc výhodu, že měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc loňského roku, zatímco srpen v tomto ohledu žádnou výhodu neměl.
Každopádně: načasování letních dovolených je v případě srpnové statistiky vidět zejména u výroby motorových vozidel, jež se v tomto měsíci meziročně propadla o 6 %. I tak ale srpen hlásí růst jak průmyslové výroby, tak tržeb a nových zakázek – exportních i domácích.
Za celý rok 2018 může tuzemská průmyslová výroba vykázat růst zhruba 4 %, když v roce 2017 růst výroby činil 6,5 %.
I nadále bude důležité, jak se budou vyvíjet průmyslové objednávky a celková průmyslová aktivita v Německu, významnou roli v tomto ohledu sehrají rizika spojená s růstem globálního protekcionismu. Lze jen zopakovat konstatování, že pokles globální obchodní výměny by měl negativní dopad i na exporty z české ekonomiky a tedy i na tuzemskou průmyslovou výrobu.
Dnes zveřejněná data z německého průmyslu byla slabší, než se čekalo, a příznivá není ani tendence v objednávkách, navzdory srpnovému růstu objednávek, jenž Německo zveřejnilo minulý týden. Navzdory poměrně solidním výsledkům, jež český průmysl v souhrnu reportoval za letošní červenec a srpen, lze konstatovat, že průzkumy PMI naznačují zpomalování tempa růstu aktivity v tuzemském průmyslu, což odpovídá obdobným signálům těchto průzkumů pro Německo a eurozónu jako celek.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů