Ceny výrobců PPI v ČR za duben 2017
Ceny zemědělských i průmyslových výrobců v tuzemské ekonomice v dubnu zrychlily svůj meziroční růst. V případě průmyslových výrobců jde o překvapení: předpokládalo se, že ceny komodit povedou ke zklidnění meziročního růstu cen, nicméně akcelerace cenového růstu je hlášena jak z potravinářského průmyslu, tak u obecných kovů a kovodělných výrobků a za zmínku stojí také rychlejší růst cen ve výrobě strojů a zařízení.
V případě zemědělských výrobců se zrychlení cenového růstu předpokládalo, nicméně vykázané zrychlení je výraznější, než se čekalo. Růst těchto cen se každopádně zdá být nad prognózou ČNB.
I nadále si myslím, že v průběhu druhého čtvrtletí některé cenové tlaky opadnou, zejména v případě cen ropy a možná i některých dalších komodit.
Silná poptávka a růst mezd budou naproti tomu působit ve prospěch dalšího růstu cen výrobců, a to i u sofistikovanějších výrobků. Tendence ke zrychlení cenového růstu je patrná u strojů a zařízení, zatímco v případě dopravních prostředků ještě stále pokračuje mírný meziroční pokles výrobních cen.
Pomyslným černým koněm pak zůstávají ceny v zemědělství a v návaznosti pak ceny v potravinářském průmyslu. Na vývoj v uplynulých měsících měly výrazný dopad výkyvy v počasí, jež přispěly k růstu výrobních cen v těchto oborech.
Celkově lze zopakovat konstatování, že ceny výrobců celkově zapadají do obrázku nárůstu jádrové inflace v české ekonomice. Jakkoliv se vliv cen komodit (minerální paliva, ropa) může v dalších měsících zmírnit, tak silná poptávka a tlaky na růst mezd budou tlačit ceny tuzemských výrobců k růstu i nadále.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů