Hospodaření státního rozpočtu ČR za duben 2017
Státní rozpočet hospodařil letos v dubnu s měsíčním přebytkem 1,6 miliardy korun, což je lepší výsledek, než ve stejném měsíci loňského roku (v dubnu 2016 činil měsíční schodek 13,1 miliardy korun). Příznivý vývoj v samotném dubnu je dán kombinací meziročního nárůstu rozpočtových příjmů, zatímco rozpočtové výdaje ve srovnání se stejným měsícem loňského roku klesly. Na straně příjmů se letos v dubnu zlepšily příjmy daňové i nedaňové, včetně příjmů z rozpočtu Evropské unie. Na straně výdajů v dubnu vzrostly běžné výdaje, zároveň ale došlo k prohloubení meziročního poklesu kapitálových výdajů.
Jinými slovy: data o vývoji státního rozpočtu i nadále podporují domněnku, že oživení kapitálových výdajů, spolufinancované prostředky z EU, se zatím nedostavilo, a že jeho oživení bude letos jen pozvolné.
Z tohoto důvodu i nadále předpokládám, že za celý rok 2017 může dojít k dalšímu zpomalení tempa růstu HDP České republiky, do oblasti 2 %, jakkoliv by koncem roku již mělo být patrné viditelné oživení dynamiky růstu české ekonomiky.
Na příjmové stránce měl na celkové hospodaření státního rozpočtu v samotném dubnu pozitivní dopad především vyšší výběr DPH a vyšší inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Zde se projevuje jednak růst mezd, platů a zaměstnanosti (inkaso na sociální zabezpečení), v případě vyššího výběru DPH se projevuje jak růst spotřeby, tak vyšší efektivita výběru této daně. V samotném dubnu pak rozpočtu pomohl také převod z privatizačního účtu v objemu 5,8 miliardy korun.
Na výdajové straně je pak patrná přetrvávající absence oživení kapitálových výdajů, spolufinancovaných z EU, což dle mého názoru může být faktor, jenž v konečném součtu letos povede ve srovnání s rokem 2016 ke zpomalení celoročního růstu HDP České republiky. Konkrétně očekávám zpomalení růstu HDP z loňských 2,3 % na 2,0 % v roce letošním.
Co se týče pravděpodobného hospodaření státního rozpočtu za celý letošní rok, tak i nadále je předčasné činit na základě stávajících výsledků nějaké dalekosáhlé závěry. Nicméně, loňský celoroční výsledek, totiž rozpočtový přebytek na úrovni bezmála 62 miliard korun, letos dle všeho zopakován nebude a vláda ani takový cíl nemá. Na druhou stranu ale je dosažitelné, aby rozpočet skončil s lepším saldem, než je schodek 60 miliard korun schválený pro letošní rok. Osobně i nadále pracuji s předpokladem celoročního schodku na úrovni 40 miliard korun.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů