Ceny výrobců/PPI v ČR za březen 2021
Ceny průmyslových výrobců v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od května roku 2019. Meziroční růst cen průmyslových výrobců v březnu zrychlil z 1,4 % na 3,3 %, tahounem zrychlení byly rostoucí ceny ve zpracovatelském průmyslu, zejména ceny ropy, chemických látek a obecných kovů.
Průzkumy ve zpracovatelském průmyslu hlásí, že tento sektor ekonomiky čelí růstu nákladů s tím, jak se v souvislosti s pandemií prodlužují dodávky potřebných dílů a dochází ke komplikacím v dopravě.
Růst cen průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí výrazně překonal očekávání centrální banky a další zrychlení meziročního růstu cen lze čekat i pro duben.
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v březnu zrychlily meziroční růst z 1,4 % na 3,3 %, zatímco trh čekal růst na úrovni 2,6 %.
ČNB ve své prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí klesnou v průměru o 1 %, ve skutečnosti ale tyto ceny vzrostly o 1,5 %.
Na úrovni 3,3 % je růst výrobních cen v tuzemském průmyslu nejsilnější od května roku 2019.
V březnu došlo ke zrychlení meziročního růstu výrobních cen zejména v případě ropných produktů, chemických látek a obecných kovů a kovodělných výrobků. K viditelnějšímu zrychlení růstu cen došlo také v případě výroby elektrických zařízení. Naopak, dopravní prostředky a také stroje a zařízení hlásí zpomalení meziročního růstu výrobních cen, v případě potravinářského průmyslu se mírně prohloubil meziroční pokles cen.
V tomto ohledu lze konstatovat, že detailní pohled ukazuje, že vývoj cen průmyslových výrobců byl v březnu smíšený, růst cen komodit (ropa, kovy) měl ale dominantní vliv a vedl tak ke zrychlení růstu cen průmyslových výrobců tempem, jež bylo nejsilnější za téměř uplynulé dva roky.
Specifickým faktorem, jsou komplikace v dodavatelských vztazích a v dopravě, jež souvisí s pandemií koronaviru a jež vedou k růstu výrobních nákladů.
V případě zemědělských výrobců se ceny vrátily k meziročnímu růstu, jenž v březnu čelil 0,4 %.
Již několik měsíců v řadě vykazují meziroční růst ceny v rostlinné výrobě a tato tendence se postupně může přelít také do růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, a do tlaku směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro konečné spotřebitele.
ČNB ve své únorové prognóze počítala pro letošní první čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 2,6 %, skutečný pokles na úrovni 1,3 % ale byl poloviční.
Vývoj cen výrobců byl v prvním čtvrtletí jednoznačně více proinflační, než se čekalo a faktory, jež vedou k růstu výrobních cen, zatím působí i na počátku druhého čtvrtletí.
Centrální banka zůstane ve střehu, co se týče výhledu růstu cenových tlaků v české ekonomice, přesto ale v nejbližších měsících nebude chtít uspěchat zpřísnění své měnové politiky.
Nejistoty související s pandemií jsou i nadále výrazné a bankovní rada ČNB bude v souvislosti s vývojem cenových tlaků diskutovat možnost zvýšení úrokových sazeb nejdříve v letošním druhém pololetí.
Osobně očekávám, že k prvnímu zvýšení úroků ČNB přistoupí v závěrečném čtvrtletí letošního roku a další růst úrokových sazeb bude následovat v roce 2022.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů