Průmyslová výroba v ČR za leden 2021
Průmyslová výroba vykázala v lednu meziroční pokles o 4,4 %, což bylo do značné míry dáno nepříznivými kalendářními efekty, neboť letošní leden měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku. Očištěná data ukazují meziroční růst průmyslové výroby o 0,9 %. Dobře se vedlo také tržbám s meziročním růstem o 1 % a celkově se dá říci, že data za leden potvrzují, že tuzemský průmysl vstoupil do letošního roku s růstem aktivity, což již s předstihem naznačovaly průzkumy sentimentu mezi tuzemskými výrobci. Pro domácí výrobce je důležité, že průmyslu se dobře daří napříč Evropou, zejména pak v Německu, s nímž je tuzemský průmysl úzce provázán.
Průmyslová výroba v lednu po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 0,9 %.
Tento výsledek byl blízko tržního očekávání a jakkoliv jde o zpomalení v porovnání s růstem pozorovaným v závěrečném čtvrtletí loňského roku, tak pokračování růstu průmyslové výroby i na počátku letošního roku je dobrou zprávou.
Statistika potvrzující růst výroby je zároveň ve shodě s příznivými signály, jež přinášejí průzkumy z tuzemského průmyslu.
Zajímavý je však pohled na strukturu lednového vývoje průmyslové výroby, neboť například výroba motorových vozidel vykázala mírný meziroční pokles, o 0,3 %, což může mít souvislost i s problémy na straně dodávek potřebných dílů s tím, jak na dodavatelské vztahy dopadají problémy související s pandemií.
Klíčovým tahounem lednového růstu průmyslové výroby byla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, jež meziročně vzrostla o 4,2 % a k celkovému růstu průmyslové výroby přispěla v rozsahu 0,4 procentního bodu.
Výrazný příspěvek k celkovému výsledku měla také výroba elektrických zařízení, jež vzrostla meziročně o 4 % a k celkovému růstu průmyslové výroby přispěla 0,3 procentními body.
Divoký vývoj hlásí průmyslové zakázky s meziročním poklesem o 4,6 % s tím, jak se tuzemské zakázky v lednu propadly o 23,9 % zatímco nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 5,5 %.
V případě tuzemských zakázek zaúřadovala položka ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde byl loni v lednu vykázán abnormální jednorázový nárůst, jenž letos nebyl zdaleka zopakován a došlo zde tak k enormnímu meziročnímu propadu zakázek.
Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní leden jsou poněkud rozhozeny jak nepříznivým dopadem kalendářních efektů, tak skutečností, že tuzemské nové zakázky loni v lednu vykázaly abnormální jednorázový nárůst, což letos v lednu vedlo k meziročnímu poklesu tuzemských zakázek v řádu desítek procent.
Tuzemský průmysl si nicméně vede dobře, o čemž svědčí i průzkumy sentimentu v tomto sektoru české ekonomiky.
Tuzemský průmysl těží ze skutečnosti, že omezení související se stávající vlnou pandemie se vyhnula jak průmyslové výrobě, tak zahraničnímu obchodu a důležité je, že průmyslu se momentálně daří napříč Evropou.
Naopak, komplikace spojené s pandemií mají negativní dopad na výrobu některých potřebných komponent a zpoždění přicházejí také skrze komplikace v dopravě, což má v důsledku na průmyslovou výrobu nepříznivý vliv.
Za rok 2020 jako celek průmyslová výroba klesla o 7,2 %, za celý rok 2020 čekám růst v rozmezí 5 % až 6 %.
Rok 2020 přestavuje nízkou srovnávací základnu s tím, jak po několik týdnů na počátku jara byla průmyslová výroba v důsledku první vlny pandemie uzavřena.
Letos bude tuzemský průmysl profitovat z oživení růstu světové ekonomiky a s tím i z oživení růstu exportů.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů