Průmyslová výroba a exporty v ČR za říjen 2016
Data o výkonu tuzemského průmyslu za letošní říjen přinesla zklamání – obdobně jsou na tom ale také Maďarsko a Polsko.
Průmyslová výroba hlásí pro říjen meziroční pokles, v záporu jsou také průmyslové tržby a nové zakázky. Zklamání přinesly také údaje o vývozech a dovozech, souběžně zveřejněné ve statistice zahraničního obchodu. Za připomenutí stojí, že jak výkon průmyslu, tak exportů zaostal za očekáváním již v případě letošního září. Letošní říjen měl sice o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku, nicméně slabá data o průmyslové výrobě, zakázkách či exportech nelze přičíst jen tomuto faktoru.
Průzkumy sentimentu v tuzemském průmyslu vysílají pozitivní signály, výroba i objednávky by se tedy měly vrátit k růstu. Nicméně: slabý vstup do závěrečného čtvrtletí letošního roku zaznamenal průmysl i v dalších středoevropských ekonomikách: pokles výroby totiž ohlásily také Maďarsko a Polsko.
Jestliže výsledky tuzemského průmyslu a exportů byly v případě letošního září rozpačité, tak říjnová data lze rovnou označit za zklamání. Výroba, průmyslové tržby a i nové zakázky hlásí meziroční pokles. Meziročně se v říjnu propadly také vývozy a dovozy, jak odhaluje souběžně zveřejněná statistika zahraničního obchodu. Jde o zprávy překvapivé, neboť jak průzkumy Českého statistického úřadu, tak indikátory PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl naznačují růst aktivity v průmyslu a rozhodně nejsou konzistentní s obrázkem klesající průmyslové výroby či objednávek. Letošní říjen čelil nepříznivým kalendářním faktorům (meziročně nižší počet pracovních dní) a patrné jsou výrazné výkyvy v některých odvětvích (výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení hlásí meziroční pokles o více než 26 %), nicméně i tak jsou říjnové výsledky slabší, než se čekalo.
Podíváme-li se do našeho blízkého okolí, tak slabý vstup do závěrečného čtvrtletí do letošního roku hlásí průmysl také v Maďarsku a Polsku: v obou případech vykázala v říjnu průmyslová výroba meziroční pokles. Na druhou stranu, zakázky v německém zpracovatelském průmyslu, jež byly zveřejněny toto úterý, vykázaly v říjnu výrazný nárůst a pozitivní trend si udržuje také německá průmyslová výroba. Stejně tak přicházejí příznivé signály z průzkumů sentimentu v průmyslu za eurozónu jako celek.
Lze tedy říci, že průzkumy sentimentu v tuzemském průmyslu a stejně tak vývoj průmyslu v Německu naznačují, že by se tuzemská průmyslová výroba měla vrátit k růstu. Jinými slovy, slabé výsledky za říjen by v tomto kontextu měly být výjimkou. Zároveň je ale namístě konstatovat, že poté, co byl výkon průmyslu v průběhu letních měsíců rozhozen sezónními faktory (načasování podnikových dovolených vedlo k propadu výroby v červenci a následně k silnému růstu v srpnu), tak září a zejména říjen zaostaly za očekáváním trhu. Tuzemský průmysl tak do letošního závěrečného čtvrtletí vstoupil se slabším výkonem, než se předpokládalo, což může mít vliv i na celé závěrečné čtvrtletí jako celek.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů