Ceny výrobců/PPI v ČR za březen 2020
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v březnu dále zpomalil a na úrovni 0,4 % byl nejmírnější od dubna 2018. Trh očekával ještě výraznější deflační tlaky, medián tržního očekávání fakticky předpokládal, že ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesnou o 0,1 %. Výrazný protiinflační vliv měly v březnu klesající ceny ropy, ve stejném směru ale působily také ceny elektřiny.
Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v březnu dále výrazně zpomalil: z únorových 1,4 % na 0,4 %. Tahounem nižšího růstu výrobních cen jsou v tuto chvíli především ceny komodit a energií (ropa, elektřina), v dalších měsících a čtvrtletích se dále projeví zpomalení hospodářského růstu v důsledku koronaviru. V případě zemědělských výrobců se meziroční pokles cen prohloubil z 3,8 % na 4,2 %. Pokles cen je patrný v případě rostlinné výroby. Živočišná výroba za samotný březen hlásí mírné zrychlení cenového růstu, nicméně nemyslím si, že půjde o dlouhodobější jev. Za celé 1. čtvrtletí ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 1,4 %, když centrální banka čekala růst 1,5 %. Ceny v zemědělství klesly méně, než se čekalo: o 3,6 %, zatímco předpoklad ČNB pracoval s poklesem 6,1 %.
Pandemie koronaviru a s ní související pokles ekonomické aktivity bude působit ve směru snižování inflačních tlaků napříč globální ekonomikou i v dalších měsících. Z pohledu měnové politiky i nadále zůstává prostor pro uvolňování měnových podmínek a na květnovém zasedání bankovní rady se pravděpodobně dočkáme snížení repo sazby ČNB o půl procentního bodu z její stávající úrovně 1,00 %.
Pro rok 2020 lze v celoročním vyjádření předpokládat buď stagnaci cen v průmyslu anebo jejich pokles. Vedle cen komodit se napříč odvětvími průmyslu začne projevovat slabší poptávka a nižší využití výrobních kapacit, což jsou vesměs faktory působící proti růstu cen. V případě cen v zemědělství lze počítat s poklesem výrobních cen v řádu několika procent.
To vše by ve výsledku mělo přispět ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen, přičemž tato tendence bude patrná zejména v letošním druhém pololetí a dále pak na počátku roku 2021.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů