PMI průzkum v eurozóně za květen 2018
Květnový průzkum PMI hlásí, že tempo růstu hospodářské aktivity nečekaně zpomalilo: na nejslabší úroveň od listopadu 2016. Ačkoliv indikátory i nadále hlásí růst hospodářské aktivity, tak výsledek za květen je zklamáním: trh očekával, že se tempo růstu udrží na dubnové úrovni.
Dle předběžných výsledků PMI průzkumu se v květnu zpomalil růst aktivity jak ve službách, tak ve zpracovatelském průmyslu. V obou případech došlo k dalšímu zpomalení tempa růstu nových objednávek, což naznačuje, že růst aktivity zřejmě v dohledné době výrazněji nezrychlí.
Národní průzkumy z jednotlivých zemí eurozóny, tak jak jsou v rámci předběžných výsledků PMI průzkumu k dispozici, hlásí zpomalení růstu v Německu i Francii, zatímco ve zbytku eurozóny se tempo růstu ekonomické aktivity vyšplhalo na tříměsíční maximum. Celkově PMI průzkum naznačuje, že se tempo růstu HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření zatím pohybuje mírně nad 0,4 %, když v letošním prvním čtvrtletí činil mezičtvrtletní růst HDP právě 0,4 %.
Květnový průzkum PMI potvrzuje, že vrchol hospodářského růstu přišel v případě eurozóny na přelomu loňského a letošního roku.
Ekonomika eurozóny samozřejmě roste i nadále, nicméně pomaleji, než tomu bylo v roce 2017, kdy zprávy z ekonomiky eurozóny byly vesměs excelentní. Je otázkou, co vše za současným zpomalením růstu stojí: osobně se domnívám, že vývoj kurzu eura pomůže v dalších měsících dynamiku hospodářského růstu v eurozóně restartovat. Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom zřejmě čelili zpomalení hospodářské růstu v širším měřítku, tedy i za hranicemi eurozóny.
Slabší PMI indikátory z eurozóny přicházejí ve chvíli, kdy jsou finanční trhy relativně nestabilní a mezi investory panuje řada nejistot. Slabší PMI indikátory povedou k dalšímu navýšení těchto nejistot, což je vidět jak na kurzu euro vůči dolaru, tak například na západoevropských akciových trzích.
Horší data z eurozóny jsou samozřejmě nedobrou zprávou také pro středoevropské ekonomiky a tamní měny.
Středoevropské měny již několik týdnů oslabují, k čemuž je vede i výhled globální měnové politiky, zejména vize dalšího růstu úroků amerického Fedu, a dnešní várka dat z eurozóny může regionální měny tlačit k dalším výkyvům, což je vidět i na kurzu koruny. Osobně si myslím, že se z eurozóny dočkáme v dalších měsících o něco lepších čísel, nicméně předběžné výsledky květnového PMI průzkumu jsou zklamáním.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů