Ceny výrobců PPI v ČR za únor 2018
Únor byl ve znamení meziročního poklesu cen průmyslových výrobců: jde o první meziroční pokles od prosince roku 2016. Zároveň se výrazně zpomalil růst výrobních cen v zemědělství. Vývoj cen v průmyslu byl výrazně ovlivněn cenami v potravinářském průmyslu a též cenami komodit jako jsou ropa a kovy. Patrná je ale trvající absence inflačních tlaků i v řadě dalších odvětví zpracovatelského průmyslu (počítače a elektronika, elektrická zařízení, stroje a zařízení), kde se zřejmě projevuje předchozí posílení koruny.
Vývoj cen výrobců podporuje myšlenku, že ČNB nebude v dohledné době spěchat se zvyšováním svých úroků, nicméně pro druhé pololetí dle mého názoru zůstává růst sazeb i nadále ve hře.
ČNB očekávala pro letošní první čtvrtletí meziroční růst cen průmyslových výrobců v rozmezí 0,6 až 0,7 %, data za první dva měsíce ale naznačují, že skutečný růst za první tři měsíce bude výrazně nižší. Zároveň ale i nadále zůstává v platnosti předpoklad, že v dalších čtvrtletích letošního roku se ceny průmyslových výrobců vydají nahoru.
Trajektorie meziročního vývoje cen průmyslových výrobců by se mohla zlomit již v březnu, a to pod vlivem vývoje cen ropy. Ve směru růstu cen výrobců bude působit také růst mzdových nákladů v kombinaci se silnou poptávkou po výrobcích příslušných firem. V situaci, kdy rostou mzdové náklady i poptávka, mají firmy nejenom potřebu, ale i možnost promítnout vyšší náklady do cen svých výrobků. V neposlední řadě je dobré připomenout i to, že koruna poslední měsíc a půl přestala posilovat, respektive oslabila do oblasti 25,40 za euro, kde se s mírnými výkyvy již několik týdnů drží.
Nižší, než se čekalo, je i růst výrobních cen v zemědělství. ČNB pro první čtvrtletí čekala meziroční růst těchto cen na úrovni 7 %, průměr za první dva měsíce se ale nachází mírně nad 5 %, v samotném únoru meziroční cenový růst činil 3,2 %. Celkově vývoj cen výrobců je pro ČNB argumentem, aby nespěchala s dalším zvýšením svých úroků.
Nicméně, situace v domácí ekonomice volá po zpřísnění měnových podmínek, což je patrné na trhu práce, zejména na rychlém růstu mezd a s ním spojeném růstu poptávky v české ekonomice. Navíc, koruna dle všeho bude zaostávat za posilováním, s nímž ve své únorové prognóze ČNB počítala.
I nadále tak pro letošní rok očekávám ještě jedno zvýšení sazeb ČNB, a to nejspíše na srpnovém zasedání, kdy by repo sazba mohla být zvýšena o čtvrt procentního bodu, na úroveň 1,00 %.
Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů